Тема. М. Вороний «Євшан-зілля». Історична основа поеми.
Зміст, головна думка.
Мета: стисло
ознайомити учнів із життєвим шляхом М. Вороного, опрацювати зміст твору
«Євшан-зілля», визначити його головну думку; співвіднести давноминулі події, описані
в поемі, з сучасністю; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне
мислення, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження;
робити висновки та узагальнення; вміння виразно і вдумливо читати твір;
формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття поваги до творчості М.
Вороного, пошану до рідного народу, країни.
Тип
уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, збірки творів М.Вороного, мультимедійна
презентація.
Епіграф:
Краще в ріднім краї милім
Полягти кістьми, сконати,
Ніж
в землі чужій, ворожій
В
славі й шані пробувати!
М.
Вороний
Хід уроку
І.
Організаційна частина.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1.
Бесіда за питаннями.
•
Чому ми повинні знати історію рідного краю?
•
Які твори на історичну тему вам відомі з 5-го класу?
•
Якими історичними особами пишається наш народ? Чим саме вони заслуговують на
увагу і пам’ять?
•
Чим пояснити те, що Україна протягом історії боролася із загарбниками, які
намагалися заполонити її?
•
Дайте визначення легенді та літопису як літературним жанрам. Як ці жанри можуть
бути пов’язані між собою?
(Легенда – переказ про
якісь події чи людей, але оповитий казковістю, фантастикою.
Літопис – найдавніший вид
прози, розташовані в хронологічному порядку коротенькі замітки й детальні
оповідання.)
• Чи
правильне твердження, що народ — творець історії? Власні думки обґрунтуйте.
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
IV. Сприйняття і засвоєння
учнями навчального матеріалу
1. Розповідь
учнів про Миколу Вороного.
2. Життєва
доля М. Вороного (матеріал для
вчителя)
Микола Кіндратович Вороний
(1871–1938)
Життя кожної людини по-своєму особливе. Воно
нагадує сплетіння червоної і чорної ниток – радість переплітається з горем. Що
ж особливого було в житті Миколи Вороного?
Народився він на Кіровоградщині в ремісничій
сім’ї , тобто в сім’ї робітника. Через півроку батьки переїхали на
Слобожанщину, і дитячі та юнацькі роки Миколи
пройшли в , селі Гончарівці та Холодній Горі, що недалеко від Харкова. У
родині Вороних звучало українське слово, шанувалися і звичаї, лунала українська
народна пісня.
Ще навчаючись в ремісничому училищі, Микола
Кіндратович почав писати вірші. Та, на
жаль погляди , які виражав молодий поет, не відповідали тодішній ідеології, тож
і почалися нелегкі шукання хлопця.
Навчався в реальному училищі в
Ростові, мріяв про вищу освіту, та шляхи до навчання в Росії
для нього були закриті. Тому їде до Австрії, навчається у Віденському
університеті, потім у Львівському. Саме у Львові доля звела його з відомим
українським поетом Іваном Франком.
Перший друкований твір поета з’явився у 1893
році «Не журись, дівчино».
У 1911 році друкується збірка його творів
«Ліричні поезії, згодом, у 1913 р. – «В сяйві мрій». А в 1917 вийшла друком
поема «Євшан-зілля», яка була створена на основі літописного оповідання .
Та, на жаль, над головою Миколи Вороного, як
і над багатьма іншими працівниками культури збиралися грозові хмари. Був арештований, перебував у таборах, а в 1938 році Миколу Вороного було розстріляно.
На твори його після того на довгий час було накладено заборону.
3. Історія
написання «Євшан-зілля».
Доля України,
проблема історичної пам’яті її народу турбувала поета повсякчас, у 1895 році
він написав прекрасну зворушливу поему «Євшан-зілля». Цей
твір — авторська інтерпретація дуже давньої легенди, про яку
М.
Вороний дізнався з Іпатського літопису.
Автор
її не просто переповідає, а переосмислює поему в науку своїм сучасникам, які
зневажливо ставилися до рідного краю. Поема переносить нас у часи існування
Київської Русі, під час князювання Володимира Мономаха.
4. Теорія
літератури.
• Ліро-епічний
твір — твір, що поєднує в собі ознаки лірики й епосу. Такі твори мають
розгорнутий сюжет (від епосу), написані у формі віршів, з великою кількістю
виражених почуттів (від лірики): дума, поема, байка, балада.
• Поема
— ліро-епічний оповідний твір, у якому
змальовується характер, визначні події в житті людей; зображення подій
супроводжується авторськими ліричними відступами і роздумами; великий
віршований твір з оповідним чи ліричним сюжетом.
5.
Народознавча
довідка.
Євшан-зілля
– різновид полину, що росте в південних степах, має сильний і водночас приємний
аромат.
6.
Слово вчителя.
Любов до рідної
землі – найпотаємніше почуття людини. І ким би вона не була, багачем чи
жебраком, ученим чи хліборобом, - і якою б вона не була – дорослою чи малою,
рідна домівка кличе до себе, надзвичайною силою притягує, манить спогадами,
тривожно сниться довгими зимовими ночами, відгукується в серці маминою піснею,
навіює духмяні запахи квітів дитинства – матіоли й чорнобривців.
Почуття любові до Батьківщини ще більше
загострюється, коли знаходишся далеко від неї під час відрядження, подорожі, й
переходить у тяжку тугу, коли довгий час доводиться жити на чужині, або стає
одвічною ностальгією, коли на Батьківщину вороття нема.
7.
Робота з підручником.
Читання слів Я. Бабича та О. Довженка ( с. 36 ).
8.
Створення асоціативного ряду до слова «Батьківщина».
Метод «Мозковий
штурм».
Б
- батьки, будинок…
А - аромати,
асоціації…
Т - тепло, турбота, тато…
Ь - хата, родина…
К - краса, калина…
І - пам’ять, природа…
В - вірність, вічність…
Щ – щирість, щастя…
И - стежина, любов…
Н - надія, ніжність…
А - бабуся …
Т - тепло, турбота, тато…
Ь - хата, родина…
К - краса, калина…
І - пам’ять, природа…
В - вірність, вічність…
Щ – щирість, щастя…
И - стежина, любов…
Н - надія, ніжність…
А - бабуся …
9.
Виразне читання поеми. Словникова робота.
євшан-зілля – різновид
полину,
ясир – люди, які
взяті в полон, та награбовані речі
почет - пошана;
розкоші – багатство;
гудець – співець і музикант;
земля руська - у
цьому тексті: землю українську;
Перун – бог грому;
твар –обличчя
зілля-приворот – чарівне зілля;
10.
Визначення теми та головної думки твору.
Тема: зображення
перебування у Володимира Мономаха ханського
сина
, який потрапив до Русі разом з ясиром; повернення хлопця на
Батьківщину
за допомогою євшан-зілля.
Ідея: возвеличення любові до рідного краю, його безмежних просто
рів,
природи, народу; засудження тих, хто занедбав свою країну і від
цурався
від неї.
11.
Бесіда за питаннями.
• За
що ми любимо рідний край?
•
Про які часи говориться у поемі? Доведіть це, посилаючись на текст твору.
• Як малий половчанин потрапив до князя
Володимира? (узятий у полон під час походу)
• Як жилося хлопчикові у князя? ( добре)
• Що
свідчить про ставлення князя до хлопця?
•
Чому хлопець забув рідний край? Чи можна його за це осудити?
•
Опишіть внутрішній стан половецького хана під час втрати сина. (страждав у самоті)
Зажурився,
засмутився...
Вдень
не їсть, а серед ночі
Плаче,
бідний, та зітхає,
Сну не знають його очі)
•
Прокоментуйте, як зрозуміти наступні слова з твору: «...мов кров’ю з його
(хана) серця слово точиться по слову...
• Кого хан послав на пошуки сина? (гудця)
• Як поставився хлопчик до слів посланця від
батька-хана? (лишився байдужим)
• Які
пісні співав посланець юнакові? (бойові, звитяжні, колискові)
• Що побачив юнак під впливом пахощів
євшан-зілля? (рідний степ, батька)
•Яке почуття
“стисло горло ,сперло груди” юнакові - половчанину (почуття волі).
• Що зробив юнак під впливом спогадів? (
вирушив додому).
•До кого автор звертається із заключним
словом? (до українців).
• Чого вчить нас цей твір?
12.
Слово вчителя.
Дитинство кожної людини асоціюється із якимись
ароматами, з якими вона стикалась свого часу. Так і у нашого ліричного героя
дух широкого , безкрайого степу повернув юнака в дитинство, коли він був ще
зовсім маленьким, бігав по ньому, а євшан-зілля наповнювало цей степ терпким ,
солодким, духмяним ароматом свободи. І гаряча половецька кров зажадала свободи,
свого степу, батьківщини, просторів, волі, що манить, п’янить, дарує щастя.
13.
Гра «Знайди слово».
Але спів цей ніжний, любий,
Ані перший, сильний…
Не вразив…серце, -
Він сидить німий , …
Довідка: дужий, юнацьке, байдужий.
14.
Спостереження за
мовою твору. Художні засоби.
Епітети :слова гучні і мальовничі; пісня рідна, половецька, невпинна; вчинки
войовничі; спів ніжний, колисковий любий, сильний, дужий; рідний степ, вільний,
пишнобарвний квітчастий; край веселий: в землі чужій, ворожій; кохана дитина; вдача молодецька; походи
молодецькі; він сидить німий, байдужий;чарівне зілля;
Метафори: оповідання зворушує почування, таїться пророкування;сну
не знають його очі; кров’ю з серця слово точиться; виглядають очі; ти шугаєш
соколом. Вовком
скачеш
Порівняння: наче вітер у негоду, загула пісня, мов
скажена хуртовина, мов страшні громи стогнали струни і той спів;
Риторичні питання і звертання: Україно! Мамо
рідна! Чи
не те ж з тобою сталось? Чи
синів твоїх багато на степах твоїх зосталось?
Синоніми: зажурився, засмутився; улещає,
намовляє; йде, приходить; шугаєш.
V. Підсумок уроку.
1. Розгадайте кросворд.
1. Євшан-зілля є символом пробудження
історичної….(пам`яті)
2. Прізвище автора «Євшан-зілля»?(Вороний)
3. Твір має ознаки
ліричного
й… епічного твору.
4.
Князя, у якого перебував хлопець, звали (Володимир).
5.
Своїм твором автор звертається до… українців.
- До
якого жанру відноситься цей твір? (поема).
П
|
а
|
м’
|
я
|
т
|
і
|
|||||||||||||||
В
|
о
|
р
|
о
|
н
|
и
|
й
|
||||||||||||||
е
|
п
|
і
|
ч
|
н
|
о
|
г
|
о
|
|||||||||||||
В
|
о
|
л
|
о
|
д
|
и
|
м
|
и
|
р
|
||||||||||||
у
|
к
|
р
|
а
|
ї
|
н
|
ц
|
і
|
в
|
||||||||||||
2. Гра «Хто найуважніший?»
а) хто у творі
одночасно названий і соколом, і вовком, і чарівником?(гудець)
в) що нагадувало страшну хуртовину, «страшні Перуна
громи»?(пісня гудця)
б )кого половецький юнак назвав коханою?(волю)
VІ. Домашнє
завдання.
Розповідь про
письменника. Матеріал з теорії літератури.
Відповіді на
запитання підручника.
Твір – мініатюра
«Рідний край для мене…»
Можно было сюжет добавить
ОтветитьУдалитьKlas
ОтветитьУдалить