Тема. Тарас Шевченко.
Поема «Катерина».
Мета: розкрити ідейний зміст та проблематику поеми,
допомогти
усвідомити, чому Шевченко так уболівав за долю жінок,
спонукати до роздумів над долею дівчини-покритки, долею
України
. Удосконалювати навички виразного читання, аналізу
ліро-епічних творів, висловлення власної думки щодо
прочитаного. Виховувати почуття відповідальності за свої
вчинки, за найвище щастя жінки – щастя материнства,
милосердя, прагнення до дотримання загальноприйнятих
моральних норм.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: портрет Шевченка, ілюстрації до поеми
«Катерина»
художника О. Іваненка, підручник,
картина Т. Шевченка
«Катерина». «Кобзар»
Епіграф. Коли пильно, «не минаючи ні титли, ніже
тії коми»,
прочитати всі поезії і
повісті Тараса Шевченка, то починаєш
бачити, як той образ
жінки-страдниці, матері- великомуче-
ниці, Оксани, зорі
вечірньої виростає до велетенського
розміру, і тоді розумієш,
що ця мати, ця жінка, ця зоря – це
наша спільна мати, наша
любов, наша зоря – Україна.
Максим Рильський
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Аналіз
поеми «Наймичка».
Метод «Незакінчені речення»,
фронтальна бесіда.
• «Наймичка» за жанром – це….
• Твір написаний… (1845 року в
Переяславі).
• Головними героями твору є…
• Тема твору…
• Чим розпочинається твір?
(Прологом).
• Пролог – це… (окремий розділ або глава художнього твору, де автор
знайомить читачів з фактами, що мали місце задовго до початку тих подій, які
покладені в основу сюжету, подає якусь історичну паралель, створює загальний
настрій, готує до розуміння того, про що ітиме мова далі).
• Хто такі дід і баба з твору «Наймичка»?
• Про що думали вони, сидячи на
призьбі хати?
• Кого їм послав Бог?
• Зачитайте з тексту рядки про те,
як мучилась Ганна.
• Куди ходила тричі Ганна?
• Чому не захотіла бути на весіллі
Марка?
•
Які подарунки привіз Марко рідним? Зачитайте з тексту.
•
Чому так пізно призналася Ганна Маркові, що вона його мати?
•
Поема «Наймичка» в оцінці літературознавців.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Запис у зошитах дати, теми уроку.
Звертається увага на епіграф.
IV.
Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.
1.
Вступне слово
вчителя.
У світовій ліриці немає митця,який би з такою
любов’ю і з таким сумом оспівав жінку-матір, сестру, кохану, їхнє тяжке становище
в експлуататорському суспільстві. Він став щирим і великим їх заступником,бо
найвищу і найчистішу красу світу бачив у жінці, у матері.
Кріпацька неволя – це доля рідної матері,
яку передчасно «у могилу нужда та праця положила», доля сестер Катрі, Ярини,
Марії – голубок молодих, у яких коси в наймах біліють, це трагічна доля його
першої трепетної любові – Оксани Коваленко, доля всіх нещасних жінок, що «німі
на панщину ідуть».
Образ нещасної, закріпаченої жінки поет
носив «неначе цвяшок в серце вбитий». Цей зойк душі, крик зраненого серця
вилився пекучим гнівом до панів-лиходіїв, які топтали жіночу гідність,
плюндрували жіночу красу.
Серед творів, присвячених показові гіркої
жіночої долі, визначне місце займає соціально-побутова поема «Катерина»,
написана у 1838 році.
Тема твору – сумна історія кохання дівчини з
народу, обдуреної легковажним паном, не була новою в літературі.
У літературі 18- першої чверті 19 століття
на тему зведення дівчини з народу паном-спокусником відомо чимало творів: «Сердешна Оксана»
Квітки-Основ’яненка,
«Бідна Ліза» Карамзіна.
2.
Повторення матеріалу з теорії
літератури про посвяту.
Посвята – вказівка, зроблена автором на
початку твору, на честь якої особи, колективу або події написано даний твір,
кому він присвячується або дарується.
3.
Учениця ознайомлює із посвятою
поеми В. Жуковському.
Жуковський Василь Андрійович – російський
поет і перекладач, один із основоположників російського романтизму. Брав
безпосередню участь в організації викупу Т. Шевченка з кріпацтва. На пам’ять
про день викупу поет присвятив йому
поему «Катерина».
4.
Визначення жанру твору
«Катерина».
Повторення вивченого про ліро-епічний
твір, поему.
5. Бесіда за змістом твору.
Перед вами, діти, ряд запитань. Щоб вияснити, моральне
падіння чи моральну велич жінки мав на увазі Шевченко, пишучи поему «Катерина»,
ще раз перегорнемо сторінки цього безсмертного твору, розкриємо свої серця
назустріч душі цієї щирої, безпосередньої і самовідданої в своїх почуттях
дівчини.
1. Назвіть образи-персонажі поеми.
2. Знайдіть у тексті поеми портретні
деталі голвної героїні, зачитайте їх. (
«Пішла селом...», «У латаній свитині...», «Свище полем завірюха...»)
3. Якою зображує письменник Катерину
на початку твору?
4. Кого мав на увазі Шевченко під
словом «москалі» у перших рядках поеми?
5. Чому поет так мало розповідає про
історію стосунків Катерини і офіцера? Яка мета його подальшої розповіді?
6. Як склалось життя Катерини, коли
їїї залишив коханий? Чому, не дочекавшись його, Катерина залишає село?
7. Чому в поемі батько й мати
виганяють єдину дочку? Прокоментуйте сцену вигнання Катерини батьками. Хто
приймає рішення? Чому?
Тарас Шевченко показує нам справжні портрети батьків
перед останньою розмовою з Катериною.
( Виразне читання ученицею рядків поеми, коментування слів
учителя).
( Остаточна втрата сил,
депресія).
«Сидить батько кінець
стола,
На руки схилився;
Не дивиться на світ
Божий:
Тяжко зажурився.
Коло його стара мати
Сидить на ослоні,
За сльозами ледве-ледве
Вимовляє доні...»
Батько мовчить, чекає ,
що скаже мати. Але він не дасть емоціям взяти гору, коли Катерина падає перед
ним на коліна, він холодно відповідає:
«Нехай тебе Бог прощає
Та добрії люди;
Молись Богу та йди собі
–
Мені легше буде»
У поведінці матері ми
бачимо явну істерику. Вона то саркастично насміхається з доньки:
«Що весілля, моя доню,
А де ж твоя пара?
Де світилки з
друженьками,
Старости, бояре?»
То проклинає Катерину:
«Проклятий час-
годинонька,
Що ти народилась!
Якби знала, до схід
сонця
Була б утопила...
Здалась тоді б ти
гадині,
Тепер – москалеві...»
То голосить, і в її
словах ми чуємо любов і ласку:
«Доню моя, доню моя,
Цвіте мій рожевий!
Як ягодку,як пташечку,
Кохала, ростила
На лишенько... Доню моя,
Що ти наробила?...»
То висловлює абсолютну
байдужість до подальшої долі дочки й онука:
«... Іди ж, шукай
У Москві свекрухи.
Не слухала моїх речей,
То її послухай.
Іди, доню, найди її,
Найди привітайся,
Будь щаслива в чужих
людях,
До нас не вертайся!
Не вертайся, дитя моє,
З далекого краю...»
Та раптом згадує про
свою неминучу смерть.
«А хто ж мою головоньку
Без тебе сховає?
Хто заплаче надо мною,
Як рідна дитина?
Хто посадить на могилі
Червону калину?
Хто без тебе грішну душу
Поминати буде?»
Кульмінаційний момент:
«Доню моя, доню моя,
Дитя моє любе!
Іди од нас...»
Енергію матері
вичерпано:
«Ледве-ледве
Поблагословила:
«Бог з тобою!» - та, як
мертва.
На діл повалилась...»
8. Про що свідчать слова матері: доню, ягідко, цвіте мій
рожевий, пташечко?
9.На чиєму боці автор? Чи засуджує він таке жорстоке
рішення? Чому?
( ліричні відступи)
10.
Що таке лірничний відступ ?
( Це такий авторський
відступ від розгортання подій, картин і образів, у якому письменник
безпосередньо від себе висловлює почуття і настрої у зв’зку з долею героїв,
виявляє своє ставлення до них).
11.
Як письменник розкриває душевний стан Катерини, коли вона залишає село?
(грудочка рідної землі)
12.
Кого зустріла Катерина під час своїх
поневірянь у дорозі? Як ці дві сцени
допомагають глибше розкрити ідейний зміст твору?
13.Чому Катерина принижує
себе,благаючи офіцера не
відштовхувати її? Чи свідчить це
про те, що вона втратила
останню гордість?
14.
Свідомим чи несвідомим, на вашу думку, було рішення Катерини про самогубство? Чи думала вона в цю мить про
дитину? Чому?
15.Чому, на вашу думку, автор
акцентує увагу в поемі на мотиві
сирітства? Чи актуальна ця
проблема зараз? Чому?
15.
Яким ви уявляєте майбутнє Івася, сина Катерини?
16.
Яка роль пейзажу у творі? Пейзаж-
це... Зачитайте їх.
17.
Знайдіть у творі паралелізми.
(Це паралельне
зображення кількох явищ з різних сфер життя).
18.
У чому полягає загальнолюдська проблематика «Катерини»?
( Проблема дівочої
честі, проблема відповідальності за материнство).
Назвати проблеми ( проблема
добра і зла, жорстокості і милосердя, вірності й зради, кохання і зневаги,
чесності й лицемірства, проблема сирітства, життя і смерті, батьків і дітей).
(Запис у зошити)
6. Інтерактивна
вправа «Мозковий штурм»
Визначте провідні
думки поеми.
Засудження
розпусних панів-офіцерів.
Застереження дівчат від нерозважливих
вчинків.
Висловлення співчуття до зваблених
дівчат-кріпачок.
8.
Слово вчителя.
Минає уже 172
роки з часу написання «Катерини». Але вона не втрачає своєї популярності.
Секрет її
довголіття – в художній досконалості
форми, в народності змісту.
«Катерина»
одержала музично-сценічне оформлення. Ще у 1858 році існувала опера
«Катерина»Шевченкова, та вона до нас не дійшла.
Микола Аркас написав
оперу «Катерина», яка була поставлена вперше у 1899 році театром Марка
Кропивницького. У наш час іде опера композитора Гліба Таранова.
В
образотворчому мистецтві образ Катерини втілили художники Іван Їжакевич,
Олександр Івахненко, Касіян.
Ще у 1842 році
картину «Катерина»створив сам Шевченко.
9. Розгляд картини.
1. Що змальвано на картині?
2. Кого бачимо на першому плані, а кого на другому?
3. Зіставте
опис героїні в поемі із зображеним на картині.
4. Чи можна вважпти картину
ілюстрацією до поеми?
5. Що спільне в них, а що відмінне?
6. Чи доповнює настрійкартини
природа?
7. Як передано на картині український
національний колорит?
Сама героїня – багатостраждальний
український народ.
Образ офіцера – монархія. Він
порівняно з постаттю Катерини є мізерним.
Селянин – символ вічного
минулого. Він співчуває і одночасно засуджує. Образ вітру – труднощі на шляху
Катерини.
Песик гавкає на вершника, бо
відчуває злих людей.
Свідком трагедії дівчини є дуб.
Біля нього обламані гілки, листки. Це паралель із долею Катерини. Гілка – це
Катерина, яка відійшла від звичаїв, батьківських традицій. Червоний колір на
картині символізує не тільки зрадливе кохання, але і вічність людського життя.
Контрастність кольорів у одязі Катерини і офіцера.
9.
Розгляд ілюстрацій О. Івахненка
до поеми «Катерина».
Екскурсія в
картинну галерею (уявна). (Учениця).
Умовні
назви до ілюстрацій.
1.
«Прийде до криниці».
2.
«Заридала Катерина та бух йому в ноги».
3.
«Нема де прихилитись в світі одиноким».
4.
«Попідтинню ночувала».
5.
«Біга Катря боса лісом, біга та голосить».
6.
«І босе, і голе».
10.
Поема «Катерина» в оцінці видатних людей..
Пошукова
робота (учні зачитують підготовлені
відповіді).
11.
Інтерактивна вправа «Дерево
рішень».
Проблема
Яке рішення могла б
прийняти Катерина, коли залишилася з позашлюбною дитиною?
Рішення
І. Випросила прощення в батьків і залишилася
Позитивне
– залишилася б жива і з дитиною, працювала б, допомагала батькам.
Негативне
– чула б докори з боку односельців та батьків, з дитини б глузували.
Рішення
ІІ. Підкинула б дитину бездітним заможним людям.
Позитивне
– дитина б сама залишилися живі.
Негативне
– позбулася б свого материнства.
Рішення
ІІІ. Пішла б у найми в місто, працювала б при монастирі.
Позитивне
– була б жива, виростила б дитину.
Негативне
– позбулася батьківщини й батьків, переживала б великі труднощі.
12.
Прослуховування поетичних
рядків.
Л. Кисельов
«Катерина» (вірш напам’ять читає учениця) .
V.
Оцінювання.
VI. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення:
• «На мене
незабутнє враження справив епізод….
• « Я зрозумів (зрозуміла)...»
• « Думаю, що поема Шевченка «Катерина» так
полюбилася в народі
тому...»
Займи позицію.
Ви засуджуєте, чи виправдовуєте Катерину?
Слово вчителя.
Отже, Катерина – це своєрідний символ
України. Це не лише трагедія сільської дівчини, а трагедія зрадженої і
зневаженої України.
Катерина (з грецької – чиста, непорочна,
свята, великомучениця) – одне із улюблених імен в Україні, про що свідчать
варіанти імені: Катря, Катруся, Катрусенька.
Вигнання у творі – це символ того, що кожна
дитина, яка осоромить свій рід, стає для нього чужою людиною. Для того, щоб
цього не сталося, ви повинні крок за кроком виховувати в собі моральну чистоту
та почуття власної гідності. Бути обачними у свої вчинках, аби робити менше
невиправних помилок.
Власне, навчити у літературному творі
бачити пересторогу для себе – це і є завданням уроку літератури.
VІ. Домашнє завдання.
Характеристика образу Катерини.
Скласти цитатний план.
Комментариев нет:
Отправить комментарий