вторник, 13 мая 2014 г.

Конспект уроку. Тема. М.Вороний «Євшан-зілля». Історична основа поеми. Зміст, головна думка.

Тема. М. Вороний «Євшан-зілля». Історична основа поеми.
           Зміст, головна думка.
Мета: стисло ознайомити учнів із життєвим шляхом М. Воро­ного, опрацювати зміст твору «Євшан-зілля», визначити його головну думку; співвіднести давноминулі події, описані в поемі, з су­часністю; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; робити висновки та узагальнен­ня; вміння виразно і вдумливо читати твір; формувати кру­гозір, світогляд; виховувати почуття поваги до творчості М. Вороного, пошану до рідного народу, країни.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, збірки творів М.Вороного, мультимедійна                    
                         презентація.
Епіграф:                                                                      Краще в ріднім краї милім
                                                                              Полягти кістьми, сконати,
   Ніж в землі чужій, ворожій
                                                                               В славі й шані пробувати!
М. Вороний

Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.     Бесіда за питаннями.
• Чому ми повинні знати історію рідного краю?
     • Які твори на історичну тему вам відомі з 5-го класу?
     • Якими історичними особами пишається наш народ? Чим саме вони заслуговують на увагу і пам’ять?
     • Чим пояснити те, що Україна протягом історії боролася із загарбни­ками, які намагалися заполонити її?
    • Дайте визначення легенді та літопису як літературним жанрам. Як ці жанри можуть бути пов’язані між собою?
(Легенда – переказ про якісь події чи людей, але оповитий казковістю, фантастикою.
Літопис – найдавніший вид прози, розташовані в хронологічному порядку коротенькі замітки й детальні оповідання.)
    • Чи правильне твердження, що народ — творець історії? Власні дум­ки обґрунтуйте.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.     Розповідь  учнів  про Миколу Вороного.
2.     Життєва доля М. Вороного (матеріал для вчителя)
Микола Кіндратович Вороний
(1871–1938)
  Життя кожної людини по-своєму особливе. Воно нагадує сплетіння червоної і чорної ниток – радість переплітається з горем. Що ж особливого було в житті Миколи Вороного?
   Народився він на Кіровоградщині в ремісничій сім’ї , тобто в сім’ї робітника. Через півроку батьки переїхали на Слобожанщину, і дитячі та юнацькі роки Миколи  пройшли в , селі Гончарівці та Холодній Горі, що недалеко від Харкова. У родині Вороних звучало українське слово, шанувалися і звичаї, лунала українська народна пісня.
   Ще навчаючись в ремісничому училищі, Микола Кіндратович  почав писати вірші. Та, на жаль погляди , які виражав молодий поет, не відповідали тодішній ідеології, тож і почалися нелегкі шукання хлопця.  Навчався в реальному  училищі в Ростові, мріяв про вищу освіту, та шляхи до навчання  в Росії  для нього були закриті. Тому їде до Австрії, навчається у Віденському університеті, потім у Львівському. Саме у Львові доля звела його з відомим українським поетом Іваном Франком.
  Перший друкований твір поета з’явився у 1893 році «Не журись, дівчино».
  У 1911 році друкується збірка його творів «Ліричні поезії, згодом, у 1913 р. – «В сяйві мрій». А в 1917 вийшла друком поема «Євшан-зілля», яка була створена на основі літописного оповідання .
   Та, на жаль, над головою Миколи Вороного, як і над багатьма іншими працівниками культури збиралися грозові хмари.  Був арештований, перебував у таборах, а  в 1938 році Миколу Вороного було розстріляно. На твори його після того на довгий час було накладено заборону.
3.     Історія написання «Євшан-зілля».
   Доля України, проблема історичної пам’яті її народу турбувала поета повсякчас, у 1895 році він написав прекрасну зворушливу поему «Єв­шан-зілля». Цей твір — авторська інтерпретація дуже давньої легенди, про яку
М. Вороний дізнався з Іпатського літопису.
Автор її не просто переповідає, а переосмислює поему в науку своїм сучасникам, які зневажливо ставилися до рідного краю. Поема перено­сить нас у часи існування Київської Русі, під час князювання Володи­мира Мономаха.
4.     Теорія літератури.
Ліро-епічний твір — твір, що поєднує в собі ознаки лірики й епосу. Такі твори мають розгорнутий сюжет (від епосу), написані у формі віршів, з великою кількістю виражених почуттів (від лірики): дума, поема, байка, балада.
• Поема — ліро-епічний опо­відний твір, у якому змальовується характер, визначні події в житті людей; зображення подій супроводжується авторськими ліричними відступами і роздумами; великий віршований твір з оповідним чи лі­ричним сюжетом.
5.     Народознавча довідка.
Євшан-зілля – різновид полину, що росте в південних степах, має сильний і водночас приємний аромат.
6.     Слово вчителя.
    Любов до рідної землі – найпотаємніше почуття людини. І ким би вона не була, багачем чи жебраком, ученим чи хліборобом, - і якою б вона не була – дорослою чи малою, рідна домівка кличе до себе, надзвичайною силою притягує, манить спогадами, тривожно сниться довгими зимовими ночами, відгукується в серці маминою піснею, навіює духмяні запахи квітів дитинства – матіоли й чорнобривців.
     Почуття любові до Батьківщини ще більше загострюється, коли знаходишся далеко від неї під час відрядження, подорожі, й переходить у тяжку тугу, коли довгий час доводиться жити на чужині, або стає одвічною ностальгією, коли на Батьківщину вороття нема.
7.     Робота з підручником.
Читання слів Я. Бабича та О. Довженка ( с. 36 ).
8.     Створення асоціативного ряду до слова «Батьківщина».
    Метод «Мозковий штурм».
      Б  - батьки, будинок…
А  - аромати, асоціації…
Т  -
тепло, турбота, тато…
Ь  -
хата, родина…
К  -
краса, калина…
І   -
пам
ять, природа…
В  -
вірність, вічність…
Щ –
щирість, щастя…
И  -
стежина, любов…
Н  -
надія, ніжність…
А  -
бабуся …

9.     Виразне читання поеми. Словникова робота.
євшан-зілля – різновид полину,
 ясир – люди, які взяті в полон, та награбовані речі
почет - пошана;
розкоші – багатство;
гудець – співець і музикант;
земля руська -  у цьому тексті: землю українську;
Перун – бог грому;
твар –обличчя
зілля-приворот – чарівне зілля;
10.                       Визначення теми та головної думки твору.
          Тема: зображення перебування у Володимира Мономаха ханського         
          сина , який потрапив до Русі разом з ясиром; повернення хлопця на   
          Батьківщину за допомогою євшан-зілля.
          Ідея: возвеличення любові до рідного краю, його безмежних просто­

        рів, природи, народу; засудження тих, хто занедбав свою країну і від­
         цурався від неї.
11.                       Бесіда за питаннями.                                                                              
• За що ми любимо рідний край?
• Про які часи говориться у поемі? Доведіть це, посилаючись на текст твору.
Як малий половчанин потрапив до князя Володимира? (узятий у полон під час походу)
Як жилося хлопчикові у князя? ( добре)
• Що свідчить про ставлення князя до хлопця?
• Чому хлопець забув рідний край? Чи можна його за це осудити?
• Опишіть внутрішній стан половецького хана під час втрати сина. (страждав у самоті)
                                            Зажурився, засмутився...
Вдень не їсть, а серед ночі
                                            Плаче, бідний, та зітхає,
                                            Сну не знають його очі)
• Прокоментуйте, як зрозуміти наступні слова з твору: «...мов кров’ю з його (хана) серця слово точиться по слову...
Кого хан послав на пошуки сина? (гудця)
• Як поставився хлопчик до слів посланця від батька-хана? (лишився байдужим)
• Які пісні співав посланець юнакові? (бойові, звитяжні, колискові)
Що побачив юнак під впливом пахощів євшан-зілля? (рідний степ, батька)
 Яке почуття “стисло горло ,сперло груди” юнакові - половчанину (почуття волі).
Що зробив юнак під впливом спогадів? ( вирушив додому).
До кого автор звертається із заключним словом? (до українців).
Чого вчить нас цей твір?
12.                       Слово вчителя.
    Дитинство кожної людини асоціюється із якимись ароматами, з якими вона стикалась свого часу. Так і у нашого ліричного героя дух широкого , безкрайого степу повернув юнака в дитинство, коли він був ще зовсім маленьким, бігав по ньому, а євшан-зілля наповнювало цей степ терпким , солодким, духмяним ароматом свободи. І гаряча половецька кров зажадала свободи, свого степу, батьківщини, просторів, волі, що манить, п’янить, дарує щастя.
13.                        Гра «Знайди слово».
Але спів цей ніжний, любий,
Ані перший, сильний…
Не вразив…серце, -
Він сидить німий , …
Довідка: дужий, юнацьке, байдужий.
14.                        Спостереження за мовою твору. Художні засоби.
Епітети :слова гучні і мальовничі;  пісня рідна, половецька, невпинна; вчинки войовничі; спів ніжний, колисковий любий, сильний, дужий; рідний степ, вільний, пишнобарвний квітчастий; край веселий: в землі чужій, ворожій;  кохана дитина; вдача молодецька; походи молодецькі; він сидить німий, байдужий;чарівне зілля;
Метафори: оповідання зворушує почування, таїться пророкування;сну не знають його очі; кров’ю з серця слово точиться; виглядають очі; ти шугаєш соколом. Вовком скачеш
Порівняння: наче вітер у негоду, загула пісня, мов скажена хуртовина, мов страшні громи стогнали струни і той спів;
Риторичні питання і звертання: Україно! Мамо рідна! Чи не те ж з тобою сталось? Чи синів твоїх багато на степах твоїх зосталось?
Синоніми: зажурився, засмутився; улещає, намовляє; йде, приходить; шугаєш.
V. Підсумок уроку.
1. Розгадайте кросворд.
1. Євшан-зілля є символом пробудження історичної….(пам`яті)
2. Прізвище автора «Євшан-зілля»?(Вороний)
3. Твір  має ознаки ліричного й… епічного твору.
4. Князя, у якого перебував хлопець, звали (Володимир).
5. Своїм твором автор звертається до… українців.

- До якого жанру відноситься цей твір? (поема).


П
а
м’
я
т
і


В
о
р
о
н
и
й


е
п
і
ч
н
о
г
о
В
о
л
о
д
и
м
и
р


у
к
р
а
ї
н
ц
і
в

 2. Гра «Хто найуважніший?»
 а) хто у творі одночасно названий і соколом, і вовком, і чарівником?(гудець)
в) що нагадувало страшну хуртовину, «страшні Перуна громи»?(пісня гудця)
б )кого половецький юнак назвав коханою?(волю)
VІ. Домашнє завдання.
Розповідь про письменника. Матеріал з теорії літератури.
Відповіді на запитання підручника.
Твір – мініатюра «Рідний край для мене…»


2 комментария: